Fizik Tedavi Sadece Egzersiz Değil Kocaman Bir Dünya

Toplumumuzda hastaların Ortopedi uzmanı, Beyin Cerrahı uzmanı demeden  fizik tedavi bölümüne başvurmama gibi durumları vardır. Ancak  durum öyle değildir. Ağrı tedavisinde ilk olarak akla gelecek olan fizik tedavi bölümüdür. Diz ağrısı, boyun ağrısı, bel ağrısı,  sırt ağrısı hatta migren de,   ki migren aslında boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, kireçlenme gibi bulguların başa ağrı olarak  vurmuş halidir. Boyunda ki kasların kafatası ile olan bağlantılarından dolayı orada ki spazma bağlı yayılan ağrılar, arkadan öne doğru yayılan ağrıların büyük bölümü boyun ağrısı kaynaklı olduğu yayınlarda gösterilmiştir.

Yine toplumumuzda Fizik tedavi denince evde de yapılabilecek egzersizler akla gelmektedir. Oysa egzersiz fizik tedavinin küçük bir kısmını oluşturur.

 

Bel fıtıklarında MRI görüntüsü ne olursa olsun kaslarda güç kaybı olmadıkça ameliyat yapılmamalıdır. güç kaybı dışında ameliyat edilen hastaların ağrısı geçmemektedir. Belirli bir süre rahatlasa da nüksler olmaktadır. Hasta kısır bir döngüye girmektedir. ne yazık ki ülkemizde bu tip durumlara sık rastlanmaktadır. defalarca ameliyat olmuş ve hiçbir fayda görmemiş çok hastam oldu. Üç kere opere edilip fizik tedaviden haberi olmaya hastalarla karşılaştım.  Bu hastalarda fizik tedavi, nöralterapi, ozonterapi, kuru iğneleme, manuel terapi gibi tedavi sağlanmaktadır. Başarı oranları da yüz güldürmektedir. Yüzde 90’lara varan başarılar sağlamaktayız.

 

Birimimize günlük olarak yüz hastamız gelmektedir. 15-20 seanslık bir fizik tedavi periyodu uygulamaktayız. Fizik tedavi aletlerle yapılmaktadır. Sadece egzersizden ibaret değil. Bana gelen hastaların birçoğu evde egzersiz yapsak olmaz mı diyor. Fizik tedavinin egzersiz sadece yüzde 10’luk bir bölümüdür.

Burada kocaman bir dünya var.

 

Elektroterapi dediğimiz, kombine cihazlarımızla tens, ultrason,  elekrikstimülasyon gibi akımlarla kaslar ve sinirlere yönelik tedaviler yapmaktayız. Sıcak paketlerle kaslar gevşetilir. En son ultrason, kısa dalga, lazer  gibi derin ısıtıcılarla da derin  dokulardaki tendonlara, kaslara ulaşıp hem kan akımını arttırıp kas spazmını çözmeye yönelik tedaviler uygulamaktayız.

 

Bu seanslar doğru şekilde uygulandığında süresi uygun şekilde ayrıntılı olarak detaylandırıldığında 40-50 dakika gibi süre almakta. Etkin fizik tedavi programları da 15-20 seans arasında değişmektedir. Tabi bunun dışında  ameliyat sonrası  rehabilitasyon, felç geçirmiş hastalar, hareket edemeyen, veya bir tarafı felçli olan hastalarımız var.  Parkinson  dediğimiz yürüme hızının yavaşlaması, konuşmada zayıflama, ellerde titreme,  doğuştan özel çocuklara verilen rehabilitasyonlar.

Bunlar fizik tedavi ve rehabilitasyon denildiğinde her bölümden hastanın rehabilitasyonu olarak değerlendirilebilir. Kardiyak, solunum, kanser rehabilitasyonu gibi Hastaların kas gücünü arttırma güçlendirip  hayat standartlarını arttırmaya yönelik tedavi uygulamaktayız.  Fizik tedavi ve rehabilitasyon dediğimizde sadece egzersiz değil elektroterapisinden nöral terapisine, ozon terapisine kadar ağrısız yaşama yönelik her türlü uygulamaya sahiptir. 

Kardiyak Rehabilitasyon

Kalp krizi geçirmiş, kalp yetmezliği olan, koroner arter hastalıkları olan, kalp nakli olan hasta gruplarında egzersize başlama, egzersiz programını düzenleme gibi hastanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik tedavi programlarıdır.

Skolyoz Rehabilitasyonu

Omurgamız bizi taşıyan en önemli kemik sistemimizdir. Bu yapıda zamanla duruş bozukluklarıyla paralel olarak saga sola, ileriye geriye sapmalar şeklinde eğrilikler oluşmaktadır. Bu tip hastaların skolyozz unun durumuna göre kişiye özel egzersiz programları gerekmektedir. 

Kanser Rehabilitasyonu

Kanser hastalarında kanserin tipine göre, kemoterapi, radyoterapi alma durumlarına göre kas-iskelet sisteminde düşük veya yüksek düzeylerde sorunlar oluşmaktadır. Kas güçsüzlükleri, düşük ayak, nöropati, gece ağrıları, halsizlik, güçsüzlük gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu tip hastalarda kişiye özel egzersizler, alternatif tadavi programları ile hastanın yaşam kalitesi artırılır.

 

Ağrısız bir yaşam için hastalarımızı ünitemize bekliyoruz.


 

© 2023 by Taspinar MD PhysicalTherapy and Rehabilitation Specialist Doctor.