GENÇLİK AŞISI: OZONTERAPİ

Ozonterapi kişiye özel, bütüncül, bilimsel, doğal, yan etkisiz bir tedavi yaklaşımıdır. Ozonterapide yüksek enerji altında oksijenin jeneratörle (ozon makinesi) ozona dönüştürülür. Ozon vücuda çeşitli yollarla verilerek hücrelere hem yüksek enerji hem de oksijen kazandırılır. Vücudumuzda çeşitli uyaranlarla günlük yaşamda maruz kalınan elektromanyetik alan (trafo, akıllı telefonlar, otoban, trafik, tren rayları vb.), yediğimiz besinlerdeki kimyasal maddeler tüm vücutta oksijen kullanımını bozmakta, hücre düzeyinde oksijen açlığı çekmekteyiz. Buna bağlı hücre enerji üretememektedir. Buna bağlı vücudun hasarlı, zayıf bölgelerinde o bölgeye özel şikayetler ortaya çıkmaktadır. Kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, migren, dolaşım bozuklukları, şeker hastalığı, kansere varana değin bu yelpaze çok geniştir. Bu noktada ozonterapi mükemmel bir tamamlayıcı tedavidir. Kaldı ki oksijen ve enerji vücudumuzdaki her hücre tarafından gereksinim duyulan argümanlardır. Böylelikle vücudun tamir sistemleri harekete geçirilerek bedenin kendi kendisini tedavi etmesine izin verilir.

Hasta takiplerimde gözlemlediğim ozon tedavisi alan kişilerdeki uyku sorunları, barsak problemleri, enerji düşüklüğü gibi hemen hemen herkeste olan şikayetler yavaş yavaş düzelir. Kişi erken dinlenmiş olarak erken uyanmaya başlar. Ağrıdan dolayı yürüme hızı düşük olan hastalar daha hızlı yürümeye, koşamayan insanların koşmaya başladığını gözlemledim. Hastalarda teorikte bahsettiğimiz enerji yükselmesi durumu pratikte de aşikar görülmektedir.

Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Oksijen-ozon tedavilerinde bir kür; ortalama 5-12 seanstan oluşmaktadır ve seans süreleri 5 ile 30 dakika arasında değişmektedir. Bu ilk yükleme dozundan sonra etkinin devam etmesi için vücuda hatırlatma dozları yapılmalıdır. Yılda bir bu kür tekrarlanmalıdır.

Ozonterapi;

Kas, eklem, omurga ağrıları

Fibromiyalji

Güzellik

Allerjiler

Akneler

Sedef hastalığı

Sık enfeksiyon geçirenler

Debil hastalar

Romatizmal hastalıklar (romatoid artrit, ankilozan spondilit, lupus)

Ağrıların giderilmesi

Diyabette ( Şeker Hastalığında ) ve diğer immün sistemin zayıfladığı kronik hastalıklarda (kanser)

Zayıflamada ve cilt sağlığında

Antiaging (genç kalma) amaçlı

Ruhsal sıkıntılar

Kronik yorgunluk sendromu

Kronik enfeksiyonlar (Kronik prostatit, kronik vajinit)

Diabetik ayak yaraları

Yara enfeksiyonları (selülit, zona, lenfanjit)

Saç dökülmesi gibi birçok hastalığın tedavisinde ozonterapi eğitimi almış doktorunuz tarafından uygun dozlarda verilerek etkili bir tedavi şeklidir.

PRP  Platelet Rich Plazma (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) Yöntemi:

Hastamız muayene edildikten sonra içinde özel bir jel bulunan küçük tüplerin içine 10cc kadar kan alınır ve santrifüj işlemi uygular. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır: Yani her mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunan bu kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılır, böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir. İşte buna PRP adı verilir. Trombositlerin kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevleri var, fakat aynı zamanda bir doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikteki büyüme faktörlerini de salgılıyorlar.

PRP tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarında diz ağrıları, kireçlenmeler, menisküs yırtıkları, omuz kas yırtıkları, donuk omuz, bilek sinir sıkışmaları, tetik parmak, dirsek ağrıları, el bileği ağrıları, ayak bileği ağrıları, kalça ağrılarında, geçmeyen kuyruk sokumu ağrıları tedavi edici amaçla yapılmaktadır.  PRP 15’er günlük aralarla 3-4 seans yapılır. PRP tedavisi bir tür semptom baskılama yöntemi olmayıp direk olarak hastalığı tedavi etmeye yönelik bir metottur.

© 2023 by Taspinar MD PhysicalTherapy and Rehabilitation Specialist Doctor.